Naczynie wzbiorcze – ważna sprawa! | Węgiel

Naczynie wzbiorcze – ważna sprawa!

Jak prawidłowo wykonać instalację?

grey Naczynie wzbiorcze   ważna sprawa!Naczynie wzbiorcze to stalowy zbiornik w kształcie walca lub prostopadłościanu. Jego pojemność musi być tak duża, aby przejąć wzrost objętości wody podgrzanej od temperatury początkowej (20°C) do maksymalnej temperatury występującej w instalacji grzewczej – nawet 100°C, jeśli jest zasilana kotłem na paliwo stałe. Taka zmiana temperatury w praktyce oznacza wzrost objętości wody o ok. 4%. W praktyce to wygląda tak, że jeśli instalacja napełniona jest 1 m3 wody, to po osiągnięciu temperatury 95°C objętość wody wzrośnie o 38 1. Gdyby woda nie mogła wypłynąć z rur, nastąpiłby duży wzrost ciśnienia w instalacji. W efekcie instalacja rozerwałaby się w najsłabszym punkcie.

Jak i gdzie zamontować naczynie wzbiorcze?

Aby woda nie wypływała z instalacji podczas jej normalnej pracy, spód naczynia wzbiorczego musi się znaleźć co najmniej 30 cm nad najwyższym punktem tej części instalacji, w której krąży woda. Woda w naczyniu wzbiorczym stoi nieruchomo. Nie jest zatem podgrzewana w kotle, a jej temperatura zrównuje się z temperaturą otoczenia. Przy projektowaniu domu, trzeba dobrze zaplanować gdzie ma znajdować się naczynie wzbiorcze. Głownie z uwagi na to, że woda w naczyniu wzbiorczym umieszczonym w nieogrzewanym pomieszczeniu  np. na strychu, może pop prostu zamarznąć. Nie można do tego doprowadzić, gdyż uniemożliwiłoby to pracę całej instalacji. Jeśli nie ma już miejsca na naczynie wzbiorcze w pomieszczeniu ogrzewanym np. w kotłowni, to powinniśmy je zaizolować termicznie. Nie jest wskazane aby domorosły instalator podjął się instalacji grzewczej w całym domu. Jak się okazuje wiedza, doświadczenie, a także stosowne uprawnienia do tego typu prac montażowych są niezwykle ważne.
W naszym składzie wykopaliście:

 gdzie zamontowac naczynie wzbiorcze  popiol z mulu jako nawoz  jak wysoko zamontować naczynie wzbiorcze  jak zamontować naczynie wyrównawcze  polskie normy węgiel  normy na węgiel  norma na wegiel  naczynie zbiorcze jak zamontowac  naczynie wzbiorcze na strychu  naczynie wzbiorcze montaż  naczynie wzbiorcze  montażkotla co  montaz kotla co  jak zamontować naczynie wzbiorcze  jak wysoko zamontowac naczynie wzbiorcze w co  jak wysoko naczynie wzbiorcze  popiół z miału jako nawoz 


Odpowiedz

*