Naczynie wzbiorcze – ważna sprawa! | Węgiel

Naczynie wzbiorcze – ważna sprawa!

Jak prawidłowo wykonać instalację?

naczynie wzbiorcze 211x300 Naczynie wzbiorcze   ważna sprawa!Naczynie wzbiorcze to stalowy zbiornik w kształcie walca lub prostopadłościanu. Jego pojemność musi być tak duża, aby przejąć wzrost objętości wody podgrzanej od temperatury początkowej (20°C) do maksymalnej temperatury występującej w instalacji grzewczej – nawet 100°C, jeśli jest zasilana kotłem na paliwo stałe. Taka zmiana temperatury w praktyce oznacza wzrost objętości wody o ok. 4%. W praktyce to wygląda tak, że jeśli instalacja napełniona jest 1 m3 wody, to po osiągnięciu temperatury 95°C objętość wody wzrośnie o 38 1. Gdyby woda nie mogła wypłynąć z rur, nastąpiłby duży wzrost ciśnienia w instalacji. W efekcie instalacja rozerwałaby się w najsłabszym punkcie.

Jak i gdzie zamontować naczynie wzbiorcze?

Aby woda nie wypływała z instalacji podczas jej normalnej pracy, spód naczynia wzbiorczego musi się znaleźć co najmniej 30 cm nad najwyższym punktem tej części instalacji, w której krąży woda. Woda w naczyniu wzbiorczym stoi nieruchomo. Nie jest zatem podgrzewana w kotle, a jej temperatura zrównuje się z temperaturą otoczenia. Przy projektowaniu domu, trzeba dobrze zaplanować gdzie ma znajdować się naczynie wzbiorcze. Głownie z uwagi na to, że woda w naczyniu wzbiorczym umieszczonym w nieogrzewanym pomieszczeniu  np. na strychu, może pop prostu zamarznąć. Nie można do tego doprowadzić, gdyż uniemożliwiłoby to pracę całej instalacji. Jeśli nie ma już miejsca na naczynie wzbiorcze w pomieszczeniu ogrzewanym np. w kotłowni, to powinniśmy je zaizolować termicznie. Nie jest wskazane aby domorosły instalator podjął się instalacji grzewczej w całym domu. Jak się okazuje wiedza, doświadczenie, a także stosowne uprawnienia do tego typu prac montażowych są niezwykle ważne.
W naszym składzie wykopaliście:

 gdzie zamontowac naczynie wzbiorcze  popiol z mulu jako nawoz  polskie normy węgiel  normy na węgiel  naczynie wzbiorcze na strychu  naczynie wzbiorcze montaż  montażkotla co  montaz kotla co  jak zamontować naczynie wzbiorcze  jak wysoko zamontowac naczynie wzbiorcze w co  popiół z miału jako nawoz 

No related posts.Odpowiedz

*